Vi flyttade med våra föräldrar till Borkhult 1980 från Stockholm. Gröna vågen förde oss hit tillsammans med flera unga barnfamiljer som ville bo på landsbygden. Efter många år i storstäder och utomlands har vi nu återvänt hem till Östergötlands skogar för att hämta kraft och inspiration. Hösten 2016 fick vi äntligen möjlighet att köpa våra drömmars hus, det som kallas Lapphem, och börja bygga på vår idé om ett kulturhus på landet. En plats för mat, musik, konst och skratt. En plats där alla delar är lika viktiga och där alla ska känna sig välkomna.
BORKHULT
Borkhult har en rik historia och det finns lämningar och ruiner här och var utefter Borkhults ån. Här fanns i slutet på 1800-talet ett tegelbruk, tändsticksfabrik för tillverkning av svavelstickor, såg, kvarn, spikbruk samt pappersbruk. Massafabriken var igång till 1904 då den lades ned efter osämja mellan ägarna. Till den tidens betydande verksamhet måste även räknas lantbruket, som hade utomordentligt gott anseende och var ett av de större i landet. De gamla arbetarbostäderna från mitten av 1800-talet på bruksgatan finns kvar och är bebodda.
ABONNERA KAFÉ LAPPHEM
Det går att hyra Kafé Lapphem, med eller utan fika. Kontakta oss för bokning och prisförfrågan. Mejla till info@borkhult.se
MUSIK I LAPPHEM
Vi samlar på magiska spelningar i Lapphem. Kom och upplev en konsert i lapphemskällaren med oss.
KONST I LAPPHEM
Vi älskar konst! Våra utställningar lyfter fram konstnärer med anknytning till bygden eller Östergötland.