Njut av naturnära upplevelser, långt ifrån alla folksamlingar.
Runt omkring Sommarhagen kan vi erbjuda en fantastisk natur med skogar, sjöar och ängar – och en befolkningstäthet
av 2 pers/kvm! Vandra, cykla eller njut av badtunnan under stjärnhimlen (ni har den helt för er själva så länge ni vill och vi byter vatten mellan varje kund)
Upplev ett av Sveriges vackraste landskap via cykel?
Vi har 8 olika turer att välja mellan – totalt 350 km. De har olika längd och svårighetsgrad. Cykelturerna går på små slingrande vägar, mellan sjöar, ängar och genom skogar. De flesta vägarna är små skogsvägar, nästan utan trafik.
Ni njuter av härliga vyer över skog och sjö från vackra utsiktspunkter. Turerna går utefter många sjöar – varför inte ta ett dopp.
Ni bor 3 dagar i bekväma hotellrum på Sommarhagen, varifrån alla cykelturerna börjar och slutar. Ni behöver inte ha med er någon packning – ni behåller ert rum under hela vistelsen.
Ni bor bekvämt i våra mysiga rum (alla har naturligtvis egen dusch o WC) och vi förser er med en god matsäck på turerna. På kvällen återvänder ni till Sommarhagen och avnjuter er middag, på vår inglasade veranda, med utsikt över sjön och solnedgången.
Kanske avslutar ni någon av kvällarna i vår utomhus vedeldade badtunna, som ni hyr helt för er själva (tillval)
Om ni inte tar med er egen cykel, har vi cyklar för uthyrning.